Trocha historie

Trocha historie

V předminulém století obchod mydlářský od r.2000 úžasná kavárna – cukrárna – výrobna s nejlepšími dortíčky v Praze, aby starousedlíci z Malé Strany, výletníci na Petřín, maminky s dětmi, školní výlety, všichni kdo míří na Petřín se měli kde občerstvit.

Katastrálně patří Dům U Knoflíčků čp. 412 Malé Straně, jeho adresa je Újezd 17 nebo také U Lanové dráhy 1. Je zapsán ve Státním seznamu kulturních památek města Prahy. /viz publikace Pražské domy vyprávějí/
Dolní stanice lanovky na Petřín v Újezdu 17 prapůvodně sloužila, jako lis hroznů vinné révy, která se všude na kopci pěstovala. Tento dům, kdysi viniční lis s obytnou částí byl jeden z několika v oblasti Petřína. Později, při rozsáhlé barokní přestavbě, která je přičítána Kilianu Ignáci Dientzenhoferovi, bylo částečně jeho historické zdivo využito. Dnes však už je východní část objektu vedoucí do ulice Újezd, klasicistní. Zajímavou funkci začal dům plnit od prvního desetiletí 20. století po zřízení kruhové jízdárny pro koně. V té době už sice poblíž stála lanovka, přímo do dispozice domu, ale dráha zasáhla až po jejím prodloužení r. 1932. Úpravě lanovky předcházela diskuze, v níž padaly leckdy dost kuriózní návrhy – vedle ještě představitelného nápadu postavit pohyblivý chodník se vyskytla např. myšlenka vyvážet návštěvníky Petřína jen nahoru, dolů se mělo jezdit po obří skluzavce.